Dean Koontz "Recenzja""Recenzja" to thriller o pisarzu prześladowanym przez psychopatycznego krytyka. Książkę można opisać krótko jednym słowem: "zaskakująca".


Nic tu nie jest normalne. Taka rodzina jak Greenwichowie nie ma prawa istnieć w normalnym świecie.
Cullen to pisarz. Jego powieści są bardzo popularne i lubiane. W życiu osobistym jest bardzo niepraktyczny. To dobry, ale niesamowicie ciamajdowaty mężczyzna.
Penny to żona Cullena. Jest autorką i ilustratorką książek dla dzieci. Pochodzi z bardzo specyficznej rodziny. Jej rodzice żyją survivalem. Mają przeciwatomowy schron, który dostali od rodziny w prezencie ślubnym. Penny spędziła swoje dzieciństwo w towarzystwie materiałów wybuchowych i broni. 
Milo -  sześcioletni syn Greenwichów - to geniusz. Chłopiec jest niezwykle uzdolniony. Wie wszystko na temat urządzeń, techniki, elektroniki. 
Lassie to pies, bardzo ważny członek rodziny. Lassie to przede wszystkim pies, który się teleportuje!

Życie rodziny Greenwichów toczy się spokojnie. Do czasu.... Szanowany krytyk Shearman Waxx pisze nie tylko bardzo niepochlebną, ale również znacznie mijającą się z faktami krytykę nowej książki Cullena. Ten dzień właśnie staje się początkiem tragicznych dla rodziny wydarzeń.

Wszystko w tej książce jest dziwne, jakby wyolbrzymione. Trzyma w napięciu - to trzeba przyznać. Wydarzenia dzieją się szybko, jedno pod drugim. Choć od początku jest jasne, że za wszystkimi nieszczęściami spotykającymi rodzinę stoi właśnie psychopatyczny krytyk, to wciąż zupełnie niejasna jest tego przyczyna. Akcja dzieje się bardzo szybko. Po drodze spotykamy wiele przedziwnych postaci, w których istnienie trudno uwierzyć. Niania w różowym dresie nokautująca facetów, rodzice Penny - trochę dużo tego wszystkiego. Jednym się to będzie podobać, innym nie. Ja traktuję te dziwności powieści jako ciekawostki.

Pomysł na temat powieści jest świetny i mógł się rozwinąć różnie. Czytając "Recenzję", czasami się zastanawiałam, czy autor nie pisał tej książki tak trochę z przymrużeniem oka. Zaskakuje wszystko w tej książce: genialne dziecko, cudowny pies, a także zapalczywość i okrucieństwo Waxxa oraz jego ludzi. Zakończenie, tak jak i cała książka, jest zaskakujące, takie trochę słodko-gorzkie. 

Książkę zdecydowanie polecam, bo jest ciekawa. Ja nie należę do wielkich fanek Koontza, choć wiem, że jest on bardzo popularny. Czytałam jego "Intensywność", która była naprawdę świetna. "Recenzja" jest dziwna, nietypowa. Opiera się o pomysł znany, ale tu pokazany jest on w zupełnie inny sposób. Wydaje mi się, że fanom mrocznych klimatów, ciężkich i przytłaczających thrillerów może się "Recenzja" nie spodobać ze względu na swój zbyt lekki charakter i momentami nawet humorystyczny charakter.

 

Tytuł: Recenzja
Autor: Dean Koontz
Przekład: Robert Sodół
Wydawnictwo Albatros
Opole 2012
Liczba stron:414
Ocena:  6/10


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Pisadło i czytadło , Blogger