Wielki Gatsby – F. S. Fitzgerald


"Wielki Gatsby" to klasyk literatury. A z klasykami tak jakoś jest, że niby każdy powinien je znać i czytać, a nikt tego nie robi.

O czym jest ta niewielka powieść? O gównach zawiniętych w sreberka. O całym koszyku takich błyszczących cukierków, spośród których tylko jeden nie jest śmierdzącym gównem, a prawdziwym przysmakiem. Takim wyjątkiem jest pan Gatsby. Człowiek, który pojawił się znikąd i stworzył swoje życie na nowo. Którego każdy znał, a nikt nie wiedział, kim właściwie jest. Wspaniały człowiek organizujący największe przyjęcia, otoczony co weekend tabunem ludzi a jednocześnie człowiek na wskroś samotny. Pan Gatsby nie pasował do swoich czasów, do żyjących w nich ludzi. Pan Gatsby właściwie nie pasowałby do żadnych czasów. W każdych byłby dziwadłem, dla jednych egzotycznym ptakiem, dla innych podejrzanym typem.

Symbolem czasów jest natomiast Daisy i jej mąż, Tom. Ona to kobieta próżna i totalnie zepsuta, nieposiadająca żadnego kręgosłupa moralnego, pragnąca tylko komfortu i przyjemności. On tak samo jak żona przykłada uwagę tylko do własnych wygód. Jest przy tym znacznie bardziej bezwzględny. Kiedy coś zagraża stworzonemu przez niego bezpiecznemu i przyjemnemu życie, z tego pozornie eleganckiego mężczyzny wychodzą najbardziej prymitywne cechy.

Cała opowieść jest od początku do końca tragiczna. Od razu ma się wrażenie, że lada chwila pana Gatsby'ego spotka coś złego. W żadnym świecie, w żadnych okolicznościach ktoś tak niepasujący do reszty nie ma prawa bytu. W taki czy inny sposób musi on zniknąć.

Choć nie porwała mnie jakoś szczególnie ta powieść, to nie mogę powiedzieć, że mi się nie podobała. To książka, którą warto przeczytać, która trafia do serca i pozostaje w nim. Nie jest tak, że się ją odłoży na półkę i zapomni. Raz na jakiś czas trochę ze smutkiem, ale i przyjemnością Wielki Gatsby się przypomni. 
Nie mogę oczywiście nie wspomnieć o filmie z Leonardo DiCaprio. Aktor naprawdę rewelacyjnie wcielił się w rolę Gatsby'ego. Scena pierwszego spotkania Nicka, narratora, ze swoim sąsiadem odegrana doskonała znakomicie. To wspaniałe przyjęcie pełne blichtru i luksusu, a w nim ON - inny, tajemniczy i tak intrygujący pan gospodarz. 

Pozdrawiam!


Tytuł: Wielki Gatsby
Autor: Francis Scott Fitzgerald
Przekład: Kazimierz Cap
Wydawnictwo Bellona
Warszawa
Liczba stron:190
Ocena: 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Pisadło i czytadło , Blogger