„Rozważna i romantyczna” – Jane AustenJak już wspominałam przy okazji „Perswazji”, z góry wiedziałam, że kolejna pozycja angielskiej pisarki, czyli „Rozważna i romantyczna” mnie nie zawiedzie. I tak też w istocie było.


Eleonora i Marianna Dashwood to siostry. Pierwsza jest tą rozważną, druga romantyczną. Panny na wydaniu szukają szczęścia i miłości. Los nie obszedł się z nimi łaskawie. Nie mają za dużego posagu, ale za to bardzo dobre serca i cudowne charaktery, choć obie są całkowicie różne.


Eleonora jest starsza, ma 19 lat. Cechuje ją przede wszystkim zdrowy rozsądek. Nie daje się ponieść emocjom. Potrafi smutek i nawet wielką rozpacz chować w sobie tylko po to, aby nie obarczać tym swojej ukochanej matki bądź sióstr. Jest też nieufna i powściągliwa. To kobieta bardzo spokojna i zdystansowana. Za pozorami chłodnej osoby kryje się jednak kobieta o bardzo dobrym sercu i gorących uczuciach, nad którymi jednak potrafi panować.


Młodsza Marianna jest zupełnym przeciwieństwem siostry. We wszystkich decyzjach kieruje się uczuciami. W taki też sposób ocenia ludzi i wydaje na ich temat opinie. Nie umie zachowywać umiaru w okazywaniu uczuć. Cieszy się bardzo głośno, ale kiedy jest zrozpaczona, to doprowadza się tym wręcz do choroby. Marianna jest bardzo bezpośrednia, ale to także bardzo dobry i mądry człowiek.


Obie panny Dashwood się zakochują. Eleonora oczywiście się z tym nie obnosi, skrywa swoje uczucie. Marianna najchętniej obwieściłaby całemu światu, jak wspaniały i jak kochany jest jej wybranek. Tymczasem los znów postanowił poddać te ufne kobiety próbie. Czy mimo wszystko znajdą w końcu tak wyczekiwaną miłość i szczęście, które im się naprawdę należy?„Rozważna i romantyczna” pod wieloma względami przypomina inne powieści Jane Austen, jakie czytałam. Wiele wątków jest wspólnych: zamążpójście, opisanie szlachty angielskiej i jej tak wielu przywar i kilka innych. 

 
Wszystkie te powieści łączy przede wszystkim główna bohaterka. W „Dumie i uprzedzeniu” mamy Elizabeth Bennet, w „Perswazjach” Annę Elliot, tu natomiast Eleonorę Dashwood. Wszystkie panny są bardzo podobne: rozsądne i inteligentne, cechuje je ten sam dystans do swojej klasy społecznej, niepozbawione ironii, młode i piękne, marzące o romantycznej miłości. Każda z tych bohaterek jest również dość wyidealizowana. Trudno w nich znaleźć jakieś wady.


Kolejny raz mamy także przedstawioną z ogromną ironią i dystansem szlachtę angielską. Ludzie wyższych sfer, jak lady Middleton, Fanny Dashwood i inni to ludzie płytcy, próżni i głupi. Eleonora i Marianna zupełnie nie pasowały do osób z tej sfery, z którymi musiały niestety spędzać czas. Lady Middleton choć zawsze uprzejma, nie lubiła obu panien. „Nie prawiły słodkich słówek ani jej, ani jej dzieciom, wobec czego nie mogła się w nich dopatrzyć serca, a ponieważ bardzo lubiły czytać, uważała je za sawantki, nie wiedząc zapewne, co to słowo właściwie znaczy–ale to drobiazg. Było to zarzut w częstym użytku, stawiany bardzo łatwo.”„Lady Middleton była również zachwycona panią Dashwood. Obie cechował samolubny chłód serca, który je nawzajem przyciągał, a nadto upodabniała je mdła poprawność zachowania i całkowity brak zdolności myślenia.”Bardzo dużo jest podobieństw pomiędzy kilkoma powieściami Jane Austen. Mimo to czyta się je bardzo chętnie. Kocham te powieści głównie za przepiękny język. Trudno tak naprawdę znaleźć powieść, której język tak bardzo odpowiada charakterowi bohaterów. Tam, gdzie Marianna mówiła o swoich uczuciach, było mnóstwo takich właśnie zdań – płomiennych jak i ta bohaterka. Z kolei pełna humoru i dystansu Eleonora wypowiada swoje opinie w sposób właściwy tylko dla siebie.Powieści Jane Austen to także świetna okazja do poznania obyczajów tamtej epoki. 

 

Mnie na razie Jane Austen wystarczy. Myślę, że może pod koniec tego roku skuszę się jeszcze na „Emmę”. Jak do tej pory moją ulubioną powieścią tej autorki jest jednak „Duma i uprzedzenie” – głównie za humor, którego tam chyba było najwięcej. 

 

Muszę także powiedzieć, że wydanie z serii Angielski Ogród jest przepiękne. Doskonale oddaje ducha książki.Tytuł: Rozważna i romantyczna
Autor: Jane Austen
Przekład: Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Wydawnictwo Świat Książki
Warszawa 2015
Liczba stron: 350
Ocena: 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Pisadło i czytadło , Blogger