"Księga luster" – E.O. Chirovici15 marca premierę będzie miała książka "Księga luster. Dzięki konkursowi Bookeriady miałam przyjemność ją przeczytać nieco wcześniej i już dziś podzielić się opinią na jej temat:)


Najprostszym, a jednocześnie najtrafniejszym określeniem tej powieści jest to, co widzimy na okładce: „szkatułkowa opowieść o morderstwie". Historia opisana przez rumuńskiego autora jest jak pajęcza sieć. W centrum mamy jedno wydarzenie – morderstwo znanego profesora. Aby dowiedzieć się, kto tej zbrodni dokonał, musimy poznać wiele pobocznych opowieści, a także wiele różnych wersji tych samych zdarzeń. Co jest w tym wszystkim prawdą?

Peter Katz to agent literacki. Otrzymuje fragment książki. Autor opisuje czasy studiów, w tym znajomość z pewnym wykładowcą, który to później padnie ofiarą morderstwa. W pewnym momencie manuskrypt się niestety urywa i Katz nie jest pewien, czy autor miał na celu przyznanie się do winy, wskazanie mordercy, a może po prostu poniosła go wyobraźnia i cała książka jest literacką fikcją.

Świadkowie wydarzeń z manuskryptu albo nie chcą o nich opowiadać, albo opisują je inaczej niż autor książki – Flynn. Czy jest choćby cień szansy na poznanie prawdy?

„Księga luster” jest książką niezwykle wciągającą. Na kolejnych stronach powiększa się liczba pytań. Odpowiedź na każde wiąże się z kolejną tajemnicą. Nic nas zupełnie nie zbliża do rozwiązania tajemnicy zbrodni profesora. Trudno ocenić, komu można ufać, bo jasno widać, że wszyscy świadkowie wydarzeń sprzed lat mają coś na sumieniu i coś ukrywają.

Powieść jest bardzo ciekawie napisana. Niektóre rozdziały prowadzone są jak opowieści, gawędy. Inne z kolei bardziej przypominają raporty z przesłuchań. Wszystko to zależy od tego, kto jest ich narratorem i głównym bohaterem.

Choć wszystkie elementy kryminału zmieniają się jak w kalejdoskopie, to koniec końców czytelnik otrzymuje upragnione wreszcie rozwiązanie zagadki.

Książka mnie nie zawiodła. Polecam!


Tytuł: Księga luster
Autor: E. A. Chirovici
Przekład: Mateusz Borowski
Wydawnictwo Znak
Kraków 2017
Liczba stron: 326
Ocena: 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Pisadło i czytadło , Blogger